Brno
KRAVÍ HORA

Kraví hora neboli v brněnském hantecu Monte Bu je jeden z brněnských kopců, na kterém najdete spoustu zajímavostí. Například architektonicky velmi povedený moderní plavecký areál s krytým a venkovním bazénem i stálou výstavu léčivých rostlin. Hvězdárnu s velkým planetáriem, stopy středověkého vodovodu, protiletecké kryty z dob druhé světové války, nejstarší horniny na území České republiky. Zajímavou květenu, dávno zapomenuté plány na stavbu obřího univerzitního kampusu, baseballové hřiště, otisky rozsáhlých cihelen, „provizorní“ baráky německých okupačních jednotek, ceněné stavby ve vilové čtvrti - Fuchsovu vila, Slavíkovu vilu, na Náměstí míru také chrám sv. Augustina a řadu dalších a dalších zajímavostí. Kraví hora totiž není obyčejná. Je to fenomén.

Na vrcholu Kraví hory v nadmořské výšce 304 m stojí hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka, kam každoročně přichází na 80 tisíc návštěvníků. Hlavní atrakcí je velké planetárium firmy Carl Zeiss Jena typu Spacemaster umístěné v kopuli o průměru 17,5 metru, na kterou se promítá devět tisíc hvězd, dvacet mlhovin i hvězdokup a řada těles sluneční soustavy. Navíc jej doplňují speciální projektory, špičková zvuková a světelná aparatura. V planetáriu se pravidelně uvádí špičková multivizuální představení s astronomickou i například cestovatelskou tematikou. Na hvězdárně je k dispozici celá řada astronomických dalekohledů, malé planetárium a na vrcholu kopule velkého planetária se nachází i unikátní elektronická rozhledna.

Kolem budov hvězdárny se rozprostírá jeden z největších brněnských parků, který je místem příjemných procházek, často se sem chodí učit nebo jen tak polehávat na trávníku či hrát třeba freesbee studenti, pejskaři tady venčí své miláčky, milenci se k sobě tulí víc než jinde... Od jara do podzimu odtud také startují horkovzdušné balóny.Zdroj: stránky brněnské hvězdárny Mikuláše Koperníka


 
Kraví hora - chrám sv. Augustina Kraví hora - chrám sv. Augustina Kraví hora - park
Kraví hora
chrám sv. Augustina
Kraví hora
chrám sv. Augustina
Kraví hora - park

 
Kraví hora - hvězdárna Kraví hora - hvězdárna Kraví hora - hvězdárna
Kraví hora - hvězdárna Kraví hora - hvězdárna Kraví hora - hvězdárna

 
Kraví hora - hvězdárna Kraví hora - sluneční hodiny Kraví hora - bazén
Kraví hora - hvězdárna Kraví hora - sluneční hodiny Kraví hora - bazén

 
  Kraví hora v zimě  
  Kraví hora v zimě  

 
Aneris