PÁLAVA   ,   LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL   ,   MIKULOV

 
Zpět na stránku o cestování
ÚVOD PÁLAVA LEDNICE
LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL VALTICE MIKULOV
Kniha návštěv
 
Mikulov 14. - 16. srpna 2001


MIKULOV se nachází na úpatí Pavlovských vrchů, uprostřed bohatých vinohradů. Samotné město je rozloženo uprostřed tří návrší: Zámeckého vrchu, Kozího hrádku a Turoldu, pod charakteristickým Svatým kopečkem. V Mikulově je spousta míst, která nesmíte minout - ať už krásný Zámek ve středu města s Regionálním muzeem, ve kterém kromě jiného uvidíte obří sud na víno, nebo Náměstí s hrobním kostelem Ditrichštejnů, kašnou se sochou Pomony a morovým sloupem, dále jen pár metrů od Náměstí proboštský kostel sv. Václava s krásně zdobenou věží.

Také nesmíte zapomenout, že v Mikulově byla už od poloviny 15. století významná židovská komunita, kterou v dnešní době připomíná zejména Husova ulice za Zámkem, tzv. Horní synagoga a také židovský hřbitov (jeden z největších na Moravě) na úpatí Kozího vršku (na jehož vrcholku je zřícenina dvoupatrové dělostřelecké věže s ochozem).

Jednou ze tří důležitých dominant města je kromě Zámku a Kozího hrádku také Svatý Kopeček - zářící fasáda kaple na jeho vršku je vidět ze širokého okolí. Tato Kaple spolu s cestou na kopec s 16 pašijovými zastaveními byla vybudována po velké morové epidemii, která v Mikulově vypukla v roce 1622. Svatý Kopeček je významným jihomoravským poutním místem.

O Svatém Kopečku u Mikulova jako o místě s krásným výhledem se dále dočtete na mých stránkách o rozhlednách.


Mikulov - náměstí s morovým sloupem a kašnou sv. Pomony, v pozadí hrobní kostel Ditrichštejnů a Svatý kopeček   Mikulov - pohled zámeckou branou ke kostelu sv. Václava   Mikulov - schody od zámku k židovské synagoze   Tady se fotím pokaždé, když jsem v Mikulově   Mikulov - zámek  

Mikulov - pohled na město z Kozího hrádku   Mikulov - věž kostela sv. Václava   Mikulov - Kozí hrádek   Mikulov - na Kozím hrádku   Mikulov - pohled na město z Kozího hrádku - ještě jednou s mou maličkostí;-)))


Září 2001, © Aneris
Mikulov březen 2008


Poslední březnový víkend jsme s Bartem opět zavítali do Mikulova. Ještě navečer po příjezdu jsme vylezli na Turold, odkud jsou i následující fotky.


Svatý kopeček   Lom pod Turoldem   Mikulov z Turoldu   Mikulovský zámek z Turoldu  


Březen 2008, © AnerisMikulov červenec 2008


V polovině července jsme jedno odpoledne po práci vyrazili na Svatý kopeček u Mikulova.


Mikulovský zámek ze Svatého kopečku   Svatý kopeček   Turold a Pálava ze Svatého kopečku   Svatý kopeček  

Mikulov a Pálava ze Svatého kopečku


Červenec 2008, © Aneris