Zpět na stránku o cestování



KNOSSOS - minojský palác
IRAKLIO - hlavní město


POLOHA, PODNEBÍ, TROCHA HISTORIE PŘÍLET - potíže na letišti, SISSI - místo pobytu
VÝLET AUTEM (Gortys, Faistos, Matala) AGIOS NIKOLAOS
KNIHA NÁVŠTĚV


Asi nejznámější turistickou atrakcí na Krétě je největší minojský palác KNOSSOS nedaleko Iraklia, resp. jeho vykopávky. Palác se rozkládá na ploše asi 20.000 čtverečním metrů, sloužil jako sídlo minojského krále. Celý komplex zahrnoval asi 1400 místností, jednotlivé budovy měly až čtyři patra. Vypráví se také, že zde byl labyrint, do něhož se Théseus odvážil, aby zabil strašného Minotaura... kdo ví? Palác byl ve své historii dvakrát zcela zničen - jednou zemětřesením, podruhé požárem. Palác na přelomu 19. a 20. století vykopal Angličan sir Arthur Evans, který jej podle svých představ mírně zrekonstruoval, což mu odborníci vyčítali, ale my laikové jsme rádi, protože si lépe představíme, jak asi palác mohl vypadat. Na některých zdech jsou kopie fresek - např. slavný Liliový princ, delfíni, procesí nesoucí nádoby s obětními dary... Originály jsou uloženy v Archeologickém muzeu v Irakliu. O vyspělosti minojské civilizace svědčí mimo jiné i to, že v paláci byl důmyslně vyřešen systém odvodu odpadní vody (kamennými rourami, vzhledově úplně stejnými jaké známe teď). Královna měla dokonce i splachovací záchod, který byl ještě v době, kdy sir Evans Knossos vykopal, jediný na celé Krétě. Mezi nejzajímavější místa patří například Králův trůní sál, Lustrální lázně, Megaron královny s freskami a vanou, Hala dvojsekyr (jeden z kultovních symbolů Minojců). Vstupné do Knossu stálo v době naší návštěvy 1500 drachem.

Knossos - typické červené sloupy Knossos - jak asi palác mohl vypadat Knossos Knossos - freska na zdi
Knossos - skladiště Knossos - freska s delfíny v komnatě mínojské královny Knossos - nádoby ve skladišti Knossos - já u sloupu
 

Kromě paláce v Knossu jsme ten den navštívily ještě hlavní město IRAKLIO. Viděly jsme rozlehlé Platía Eleftherías (Náměstí svobody), Archeologické muzeum, Platía Venizelos s benátskou tzv. Lví fontánou, chrám sv. Tita, přístav s pevností Koulés, tržnice v ulici Odos... Zcela vyčerpané (náročnou prohlídkou, úmorným vedrem a neustálým ruchem v úzkých ulicích, který ještě umocňují letadla startující a přistávající na blízkém letišti) jsme se usadily do hezké taverny a daly si výborný řecký salát s tzatziki a pečivem a osvěžující frapé.

Iraklio - pevnost v přístavu Iraklio - taverna



© Aneris, červen 2001