Následující stránka


Nejdříve několik málo základních informací o Maroku:


Oficiální název: Marocké království
Poloha: V severozápadním cípu Afriky. Celou západní hranici omývá Atlantský oceán, sever země zase Středozemní moře. Jižní hranici tvoří poušť.
Rozloha: 447 000 km2
Počet obyvatel: 29.000.000 obyvatel (z toho 55% Arabů, 44% Berberů, 0,7% cizinců)
Hlavní město: AR-RIBAT (Rabat)
Státní zřízení: konstituční monarchie (král Mohammed VI.)
Náboženství: islám (Sunnitští muslimové - 98%)
Měna: 1 marocký DIRHAM (dh nebo MAD) = 100 centimů (11 dh = 1 USD; 9,5 dh = 1 EUR)
Jazyk: arabština, francouzština
Nekonečné pláže s jemným zlatým pískem i majestátní horské masivy se zasněženými vrcholky, vyprahlé pouště i stále zelené palmové oázy, legendární sultánská města s přepychovými paláci a berberské vesnice s opevněnými hliněnými kasbami, moderní metropole i rozvaliny římských staveb, obličejové roušky na vesnicích i sukně s rozparky ve velkých městech, vůně sladkého mátového čaje i zvuk muezzinu z minaretu v Medině, to vše k Maroku 21. století neodmyslitelně patří.

Mapa Marockého království Pouhé 4 hodiny letu z Prahy a jste v krajině plné kontrastů! Málo zemí na světě má tak obdivuhodnou polohu jako Maroko, které se rozkládá na nejzápadnější africké výspě, a je proto označováno zemí "nejzazšího západu slunce". Přestože má ze všech afrických zemí nejblíže k Evropě (14 km od Španělska), na nedostatek - pro nás fascinující - exotiky si rozhodně nemůže stěžovat.

Maroko nabízí ohromující barevnou paletu zelených údolí, úrodných políček, zasněžených horských masivů majestátního Atlasu, rozsáhlých zlatých pouští jihovýchodu, datlovníkových oáz či olivových hájů i jemných pláží omývaných průzračným mořem. Málokde na světě se setkáte s tak významnými odlišnostmi krajiny a s natolik autentickými městy.

Maroko si až do dnešních dnů uchovalo vlastní "království s tisíci poklady", čistotu a autentičnost tradičních umění, nezaměnitelnou kulturu, osobitou gastronomii, jedinečnou architekturu, vlastní hudbu, folklor i řemesla. Není mnoho míst, kde by se arabské, berberské a evropské tradice snoubily tak dokonale.


Následující stránka