Předchozí stránkaNásledující stránka


MARRAKESH:

Minaret Koutoubia Druhé nejstarší z tzv. "sultánských" měst Maroka, Marrakesh, dodnes zůstává fascinujícím hlavním městem jihu a svědkem historického a kulturního bohatství celé země. Jméno "červená perla jihu" Marrakeshi právem patří.

V 19. století se tu usídlil král Moulay Hassan, za jehož vlády vyrostla řada krásných staveb. Velmi působivá je MEŠITA KOUTOUBIA s téměř 80 metrů vysokým minaretem. Tato mešita je považována za nejdokonalejší islámskou stavbu v severní Africe. Vysoký minaret cihlové barvy je dominantou města už osm století. Výstavba začala po dobytí města Almohady kolem roku 1150. Vrchol věže zdobí široký pruh keramické mozaiky. Vstup do mešity je nevěřícím zakázán.

Pohled z letadla - toto už je Afrika Minaret Koutoubia Minaret Koutoubia Minaret Koutoubia Všudypřítomní prodavači vodyNáměstí Djemaa el-Fna Dnešní Marrakeshi dominuje NÁMĚSTÍ DJEMAA EL-FNA neboli Shromaždiště mrtvých. Svůj název získalo díky svému původnímu účelu - konaly se tu veřejné popravy a vystavovaly se tu hlavy popravených odsouzenců. Jeho návštěva je nezapomenutelným zážitkem. Každý večer se tu totiž odehrává mystické divadlo. Scházejí se tu pouliční obchodníci, kejklíři, akrobaté, zaklínači hadů, vykladači budoucnosti, ženy nabízející za směšnou cenu tetování hennou, břišní tanečnice, vypravěči a různí jiní šarlatáni, aby za zvuku bubnů a světel ohňů bavili za drobný bakšiš obecenstvo. Je to nezapomenutelný mumraj mezi spoustou stánků s jídlem (např. vařenými hlemýždi a dalšími lákavými pokrmy) a úžasným čerstvě vymačkaným pomerančovým džusem, který vás však chytne za srdce. V Maroku se za všechno platí, za postávání v kruhu i za focení. Obvyklá cena jsou dva dirhamy, plaťte vždy dopředu.

Náměstí Djemaa el-Fna Náměstí Djemaa el-Fna Náměstí Djemaa el-Fna - tetování hennou Náměstí Djemaa el-Fna


Náměstí Djemaa el-Fna - prodavač vody Náměstí Djemaa el-Fna - zaklínač hadů Náměstí Djemaa el-Fna Náměstí Djemaa el-Fna - krotitel opic

Saadské hrobky

Další turistickou zajímavostí je mauzoleum TOMBAUX SAADIENS - SAADSKÉ HROBKY. Toto mauzoleum nechal postavit sultán Ahmed El Mansour pro členy královské saadské dynastie, dnes zde odpočívá 62 jejích příslušníků. Nejstarší hrobky nesou datum 1557. V Sále Mihrab a Sále tří výklenků leží hroby dětí, v Sále dvanácti sloupů, jehož kupole je vyřezávaná z pozlaceného dřeva a podepírá ji 12 mramorových sloupů, jsou sarkofágy s ostatky Ahmeda El Mansoura, jeho syna a vnuka.

Saadské hrobky Saadské hrobky Saadské hrobky Saadské hrobky


Saadské hrobky Saadské hrobky Saadské hrobky Saadské hrobkyPalác BahiaV Marrákeši jsou také honosné královské paláce - například PALÁC BAHIA, který dal postavit velkovezír pro jednu ze svých čtyř legitimních manželek stejného jména (Bahia = zářící kráska). Jako všechny arabské paláce i tento je zdobený různými mozaikami z barevné dlažby, dřeva a různých jiných materiálů.
Palác Bahia Palác Bahia Palác Bahia Palác Bahia


Palác Bahia Palác Bahia Palác Bahia Palác BahiaMístní trhy - SÚKY, které hýří nepřeberným množstvím barev, dělají z Marrakeshe jedno z nejsvůdnějších měst celé země. O marrákešské medině (starém městě) se říká, že její súky jsou největší a nejzásobenější v celém Maroku. Střechy pouličních obchůdků se nad vámi stýkají, takže si připadáte jako v bludišti, odkud se těžko hledá cesta ven. Jakmile vás vtáhne vír proudících návštěvníků, ztratíte pojem o čase. Tady prostě neexistuje. Orientace není jednoduchá, platí zde však, že v jednotlivých uličkách naleznete jen určitý druh zboží. A na co tady narazíte? Na výrobky mědirytců, řezbářů, kožařů, na obchůdky s koberci, keramikou či bylinkářství. Jedním z nejtypičtějších dárků jsou kožené sandály babuš.

V súku seženete cokoli. V jeden okamžik jste v části s textilem. K mání jsou jehly, barevná klubka s nitmi i hotové látky. Stačí ujít pár desítek metrů a obchůdky s pečlivě poskládanými látkami nahrazují staré garáže, ze kterých se valí kouř a ozývá řinčení kladiv, dopadajících na rozžhavený kov. Stejně jako před staletím i dnes upocení a od sazí černí kováři (a velmi často dokonce děti) zpracovávají v pecích železo a své výrobky pak vystavují přímo před dílnou. Člověk má pocit, že navštívil vesnici, kde vymřeli všichni kromě kovářů. Zvuky kladiv však po chvíli chůze přehlušuje řezání pil. Hromada tlustých špalků dává tušit, že jsme na trhu se dřevem, a jakoby mávnutím kouzelného proutku jste zase v úplně jiné vesnici.
Marrakesh - souk Marrakesh - souk Marrakesh - souk Marrakesh - souk
Marrakesh - souk Marrakesh - souk Marrakesh - souk Marrakesh - souk Marrakesh - souk
Marrakesh - souk Marrakesh - souk Marrakesh - souk Marrakesh - souk


Předchozí stránkaNásledující stránka