PRAHA - hlavní město České republiky
PRAŽSKÉ ZAHRADY

Pražské zahrady jsou jak ohrazené oázy s fontánami a velkými sousošími, tak otevřená prostranství na okrajích města. Praha se pyšní velkým počtem úchvatných staletých zahrad - palácové zahrady přišly do módy v 17. století. Svou roli tu sehrál i nedostatek prostoru - jednu z možností skýtaly svahy pod Pražským hradem. Mezi nejhezčí pražské palácové zahrady patří např. Valdštejnská na Malé straně, Královská na Hradě, nebo Jižní zahrady na starých hradních valech. Mezi další krásné palácové zahrady patří např. barokní Vrtbovská zahrada nebo Ledeburská zahrada. Opačným pólem k těmto zahradám jsou například Petřínské nebo Vojanovy sady či obrovské parky jako je Stromovka nebo Letenské sady.Zahrada Na baště

se nachází hned vedle Pražského hradu - dostanete se do ní buď z Hradčanského náměstí (vlevo od hlavního vchodu) nebo z druhého nádvoří Hradu.

Praha - Zahrada Na baště Praha - Zahrada Na baště Praha - Zahrada Na baště
Zahrada Na baště Zahrada Na baště Zahrada Na baště
 
Královská zahrada

se nachází naproti Pražského hradu - odděluje ji od něj Jelení příkop. V této zahradě se nachází velice zajímavé stavby - zejm. Míčovna zdobená renesančními sgrafity a Belvedér (letohrádek císaře Ferdinanda I., který dal postavit pro svou manželku Annu). Vedle Míčovny najdete krásnou oranžérii, jejíž autorkou je světoznámá architektka Eva Jiřičná.

Praha - Míčovna Praha - Míčovna Praha - Míčovna Praha - Míčovna
Míčovna Míčovna Míčovna - sousoší Alegorie noci Míčovna - detail sgrafita
 
Praha - Oranžérie Evy Jiřičné Praha - Oranžérie Evy Jiřičné Praha - Oranžérie Evy Jiřičné
Oranžérie Evy Jiřičné Oranžérie Evy Jiřičné Oranžérie Evy Jiřičné
 
Praha - Oranžérie Evy Jiřičné Praha - Oranžérie Evy Jiřičné  
Oranžérie Evy Jiřičné - detail Oranžérie Evy Jiřičné - detail  
 
Aneris, květen 2003