Zpět na stránku o cestování
 

TELČ - 3. ČÁST (zámek)

 
 
ÚVOD TELČ - Náměstí Zachariáše z Hradce TELČ - městské veže TELČ - zámek
KOSTELNÍ VYDŘÍ,
MONSERRAT
MĚSTO DAČICE SLAVONICE - 1. část SLAVONICE - 2. část
MAŘÍŽ,
ČESKÝ RUDOLEC
HRAD LANDŠTEJN JINDŘICHŮV HRADEC,
NOVÁ BYSTŘICE
ÚZKOKOLEJKOU
Z HRADCE DO BYSTŘICE
KNIHA NÁVŠTĚV
 
 

Prohlídka telčského zámku určitě stojí za to. Původně to bylo středověké opevněné obydlí s dvěma hranolovými vežemi. To nechal přestavět na renesanční zámek roku 1550 Zachariáš z Hradce. Ten se totiž svým sňatkem s bohatou Kateřinou z Valdštejna zařadil v 16. století k nejvlivnějším šlechticům v českých zemích a zámek tak musel odrážet jeho společenské postavení. Vzor si vzal z italské architektury, kterou byl okouzlen a nechal postavit dva paláce s velkými sály, které spojil otevřenými arkádovými chodbami. Práce završila výstavba renesanční zahrady s arkádový ochozem a pavilónem, který zdobí reliéf Neptuna se čtyřspřežím. Později byla do zahrady umístěna i kašna s vodotryskem.

Zámek má dvě prohlídkové trasy. První vás zavede do původních gotických prostor středověkého paláce a pak do renesančních místností. Druhá trasa vás provede pokoji Podstatských - tedy obytnými prostory, ve kterých až do roku 1945 bydleli poslední majitelé zámku.

V zámku je také galerie, ve které jsou vystaveny obrazy českého moderního malíře Jana Zrzavého - doporučuji shlédnout. Na zámeckém nádvoří se v létě konají koncerty, divadelní představení a různá jiná vystoupení.

 

Pár obrázků z telčského zámku:

 
Telč - zámek  Telč - zámek  Telč - zámek
Telč - zámek  Telč - zámek - nádvoří  Telč - zámek
Telč - zámek - nádvoří  Telč - zámek - nádvoří  Telč - zámek - na nádvoří
 
© Aneris, září 2002