Zpět na stránku o cestování
 

SLAVONICE - 2. část

 
 
ÚVOD TELČ - Náměstí Zachariáše z Hradce TELČ - městské veže TELČ - zámek
KOSTELNÍ VYDŘÍ,
MONSERRAT
MĚSTO DAČICE SLAVONICE - 1. část SLAVONICE - 2. část
MAŘÍŽ,
ČESKÝ RUDOLEC
HRAD LANDŠTEJN JINDŘICHŮV HRADEC,
NOVÁ BYSTŘICE
ÚZKOKOLEJKOU
Z HRADCE DO BYSTŘICE
KNIHA NÁVŠTĚV
 
 

Velkou turistickou atrakcí Slavonic je městské podzemí. Pod převážnou většinou domů na Horním a Dolním náměstí (náměstí Míru) se rozprostírá poměrně členitý a doposud ne zcela zmapovaný systém středověkých podzemních chodeb. Toto důmyslné důlní dílo bylo dokončeno v 16. století. Gotická zástavba (11.-12. století) řešila odvod spodních vod ručně vybudovaných systémem, který propojoval původní sklepy (lochy) domů. Chodby jsou vytesány ručně želízkem a kladivem, bez použití střelného prachu, často ve velmi tvrdém rulovém masívu. Systém chodeb odváděl podzemní vodu do někdejšího středověkého jižního hradebního příkopu (nyní do potoka). Část podzemí je v létě přístupná pro návštěvníky města, ale je třeba mít na paměti, že se jedná o systém často úzkých a nízkých de facto odvodňovacích kanálů a štol (výška 1,5 m, šířka 40-60 cm), takže návštěvu je možné doporučit pouze odvážným, ne moc přerostlým a zároveň těm, kteří netrpí klaustrofobií... Dostanete vysoké gumové holínky a pláštěnku, někteří šťastlivci i baterku a s průvodcem vyrazíte do podzemí. Ovšem stojí to za to!!!

Další zajímavostí města, kterou rozhodně nesmíte vynechat, je výstup na věž kostela Nanebevzetí panny Marie a rozhled z ní. Teprve odtud uvidíte Slavonice a okolí v celé jejich kráse.Pár obrázků ze Slavonic:

 
Slavonice - městská věž kostela nanebevzetí panny Marie  Slavonice - městská věž kostela nanebevzetí panny Marie  Slavonice - podzemí
Slavonice - výhled z věže na Náměstí Míru  Slavonice - výhled z věže  Slavonice - výhled z věže na Horní náměstí
Slavonice - výhled z věže na dům u Maříků  Slavonice - výhled z věže  Slavonice - výhled z věže na Besídku
 
© Aneris, září 2002