TURECKO 2007         
TURECKO

Jako vždy začínám několika málo základními informacemi o Turecku, ve kterém jsem byla na poznávací dovolené od 31. srpna do 11. září 2007:

Oficiální název: Turecká republika
Poloha: Blízký východ, země se nachází na dvou kontinentech - Evropě a Asii
Administrativní členění: 81 provincií
Hlavní město: Ankara
Státní zřízení: republika
Rozloha: 814.000 km2
Počet obyvatel: 70.000.000
Náboženství: islám (99 % obyvatel jsou muslimové, převážně sunnité), v malé míře pravoslavné křesťanství
Úřední jazyk: oficiálním jazykem je turečtina, můžete ale použít i angličtinu a němčinu.
Turecko je země
 • rozkládající se na dvou kontinentech - monumentální Bosporský most v Istanbulu spojuje Evropu s Asií
 • s bohatou kulturní tradicí
 • Homéra a jeho Tróje, slavných antických měst Pergamonu, Smyrny
 • dvou ze sedmi divů světa – mauzolea v Halikarnassu a Artemidina chrámu v Efesu
 • dávné říše Chetitů
 • nádherné přírody
 • "Bavlněného zámku" Pamukkale, světového unikátu travertinových zářivě bílých kaskád
 • biblické hory Ararat
 • "Modré plavby" – nádherné mořské trasy podél jejího jižního pobřeží
 • milých, srdečných a příjemných lidí, země mnoha náboženství (i když samozřejmě s převahou islámu), první islámská demokratická země
 • turecké kávy
 • jedné z nejlepších kuchyní na světě
 • výtečného čaje
Turecko je země, kterou stojí za to navštívit, nebo se o ní alespoň co nejvíce dozvědět.Turecko - mapa Turisticky nejatraktivnějšími místy jsou vedle Istanbulu Turecká riviéra s nádhernými nekonečně dlouhými plážemi a poměrně nově se vyvíjející Egejská riviéra, kterou vytváří kouzelné zátoky obklopené stráněmi středomořských pinií.

Turecko je zemí oplývající bohatou historií, kterou charakterizují antické památky i byzantské kláštery a která je také právem nazývaná zemí tajemného orientu.

Chcete-li spatřit nekonečné modré moře, města a vesnice obklopené olivovými a citrusovými háji, krásné pláže, vodopády a sněhem pokryté vrcholky hor, poznejte Turecko, kde slunce svítí celých 300 dní v roce a kde je díky příjemným teplotám vzduchu a vody koupání zaručeno od března až do listopadu.

Návštěva tržišť a bazarů s orientální atmosférou, chuť pravého tureckého čaje nebo jiné lahůdky, stejně jako hlas muezzina, který pětkrát denně svolává z minaretu věřící k modlitbě, se vám jistě vryjí hluboko do paměti.

Velice krátce z historie Turecka:
Území dnešního Turecka bylo ve starověku centrem vyspělé civilizace (Chetitská říše, Lýdie, řecká města na pobřeží). Od 6. století př. n. l. součástí Perské říše, později říše Alexandra Velikého. Po rozdělení římské říše se stalo v roce 395 město Konstantinopolis centrem západořímské říše. Na území později pronikli seldžučtí Turci a vytvořili Konyjský sultanát, který zanikl po vpádu Mongolů. Na konci třináctého století byly položeny základy Osmanské říše, jejíž rozkvět se datuje hlavně do poloviny šestnáctého století. Od té doby postupně ztrácí svůj vliv i dobytá území (Krym, Řecko, Egypt a později i většina území na Balkáně). V roce 1922 revoluční vůdce Kemal Atatürk svrhl sultána a vyhlásil Tureckou republiku. Jeho režim zavedl latinku místo arabštiny, islám přestal být státním náboženstvím. Po druhé světové válce se u moci střídaly civilní vlády s vojenskou juntou. Turecko je členem NATO a usiluje být i členem Evropské unie, což se mu zatím nedaří.

Podrobněji se o historii Turecka dočtete například zde.

Videopozvánka do Turecka na YouTube.com: