Zpět na stránku o cestováníKRÉTA
17. - 27. srpna 1998


PŘÍLET - potíže na letišti, SISSI - místo pobytu KNOSSOS - minojský palác, IRAKLIO - hlavní město
VÝLET AUTEM (Gortys, Faistos, Matala) AGIOS NIKOLAOS
KNIHA NÁVŠTĚV

KRÉTA"Kréta je země uprostřed temného, dmoucího se moře, krásná a plodná a omývaná vlnami."
Homér, 8. stol. před KristemKRÉTA - tzv. "šestý kontinent" se nachází mezi Evropou, Asií a Afrikou mezi 34. a 35 stupněm severní šířky, je v podstatě nejjižnějším místem Evropy. Na délku měří 275 km, šířka kolísá mezi 12 (u Iarapetry) a 62 km (u hlavního města Iraklia). Krétské krajině dominují hory, na kterých se až do června bělají sněhové čepice, najdete tady přes 3000 krápníkových jeskyní, strmé a často nepřístupné strže a propasti (asi nejznámější je soutěska Samaria), ale také rozlehlé náhorní plošiny (např. Lassithi) a samozřejmě úžasné pobřeží - na každé světové straně úplně jiné.

Mapa Kréty

Podnebí na Krétě je slunečné a teplé - slunce svítí přes 300 dní v roce, v hlavní turistické sezóně mezi červnem a srpnem téměř neprší, teplota moře šplhá až ke 25 st.

Historie Kréty začíná osidlováním patrně z Malé Asie už v mladší době kamenné - někdy v sedmém tisíciletí před Kristem. Kolem roku 2000 př. Kr. vznikají nádherné minojské paláce ve Faistu, Knossu, Malii a Kato Zakru. Během staletí byla Kréta postupně pod nadvládou Mykénců, Římanů, později připadla Byzanci, Arabům, Benátčanům a Turkům, od jejichž nadvlády byla Kréta osvobozena s pomocí evropských velmocí až koncem 19. století. V roce 1913 byla připojena k Řecku, jehož součástí je dodnes.

Na Krétě jsme byly celkem 11 dní, ale bylo to dost málo, protože je tam spousta nádherných míst, které jsme neviděly. Proto bych se tam ráda podívala ještě jednou - doufám, že to bude brzo;-)Poznámka:
10/08/2002 - na Krétě jsem byla ještě jednou a to v červnu 2002 (koukněte se...).© Aneris, červen 2001