Předchozí stránkaNásledující stránka


AGADIR - místo našeho pobytu:

Pohled na agadirský záliv od pevnostiAgadir, "perla marockého pobřeží", je vzdálen 518 km jihozápadně od Casablancy a patří mezi jedno z nejkrásnějších letovisek na pobřeží Atlantského oceánu. Může se pochlubit téměř deset kilometrů dlouhou písečnou pláží, azurovým mořem, kvalitními hotely a údajně 360 slunečnými dny v roce. My jsme byli ubytovaní ve čtyřhvězdičkovém hotelu ARGANA.

První zprávy pocházejí ze 16. století, kdy u zdejšího krásného pobřeží poprvé zakotvily portugalské lodě. Nově založená obchodní základna nutně potřebovala ochranu, a proto tu během několika let vyrostla mohutná pevnost. Město pojmenované Agadir, berbersky "opevněná sýpka", bylo koncem 16. století dobyto jedním z významných marockých vládců. V únoru 1960 byl Agadir zcela zničen zemětřesením, které jej prakticky srovnalo se zemí. Tehdejší král Hassan II. nechal město znovu vystavět - proto je město pro Maroko naprosto netypicky moderní.

Agadirská mešita s minaretem Nad městem se tyčí velký kopec, na jehož vrcholku stojí stará pevnost - Kasbah - ze 16. století. Nechali ji postavit Saádovci, kteří tehdy z Agadiru vyhnali Portugalce. Pevnost byla při zemětřesení v roce 1960 téměř celá zničena, zůstaly z ní jenom zbytky opevnění.

Od pevnosti je překrásný výhled na celý agadirský záliv a také na významný agadirský přístav (téměř všechny marocké sardinky a jiné ryby projdou tímto přístavem).

V Agadiru nesmíte zapomenou navštívit místní trh Souk al Had. Je to 7 hektarů rozlehlá plocha obehnaná 6 metrů vysokou zdí s cimbuřím, ve které je celkem 12 bran. Z centra Agadiru se tam dostatnete buď pěšky nebo taxíkem.

U hradeb kolem agadirské pevnosti Ano, skutečně jsme v arabském světě... Před jednou z bran agadirského souku - čti súku - tedy tržiště Souk v Agadiru Souk v Agadiru
Souk v Agadiru Souk v Agadiru Souk v Agadiru Souk v Agadiru
Souk v Agadiru Souk v Agadiru
Souk v Agadiru Souk v Agadiru
Parkoviště před soukem v Agadiru Zátiší s vypitým mátovým čajem Parkoviště před soukem v Agadiru


Předchozí stránkaNásledující stránka