4. den - STIRLING, CALLANDER, LOCH LOMOND, LUSS, KILLIN, PITLOCHRY (247 km)

Stirling - výhled od hradu na památník Williama Wallace a kamenný most 'Stirling Bridge' Stirling - hrad V úterý brzy po ránu jsme se vydali do královského města STIRLING, které se nachází v samém zeměpisném srdci Skotska. Už ve 13. století prohlášen za královské město a pro svou strategicky výhodnou polohu blízko Edinburghu a na cestě do centrální a západní Vysočiny (kdo ovládal Stirling, měl pod kontrolou celé Skotsko) byl Stirling v průběhu staletí ohniskem četných bojů a povstání proti anglické koruně. V jeho blízkosti se nachází sedm míst, kde Skotové slavili velká vítězství v boji za svou svobodu. Snad nejslavnější z nich byla bitva u Bannockburnu (kde roku 1314 vybojoval Robert Bruce se svými 6000 muži vítězství proti přesile 20000 Angličanů) a bitva v roce 1297, kdy Skotové vedení Williamem Wallacem porazili Angličany (určitě si pamatujete film 'Statečné srdce (Braveheart)' s Melem Gibsonem v hlavní roli...). Na památku tohoto slavného vítězství byl na dohled od hradu postaven 67 metrů vysoký památník W. Wallace (Wallace Monument).

Říká se, že dějiny Skotska spočívají na dvou skalách - Edinburghu a Stirlingu. Skála, na které stojí hrad ve Stirlingu, je čedičová a tyčí se do výše 75 metrů. V roce 1288 byl Stirling Castle poslední skotskou pevností, která se podrobila anglickému králi Eduardu I., roku 1297 byl osvobozen už výše zmíněným Williamem Wallacem. V roce 1304 se ho znovu zmocnili Anličané a o 10 let později, po vítězství Skotů v bitvě u Bannockburnu, byl Stirling po několik staletí královskou rezidencí Stewartovců. Za prohlídku stojí například Královská kaple, Velký sál (The Great Hall) s nádherným dřevěným stropem a možností vyzkoušet si křeslo skotských králů, ale i středověká kuchyně. Vstupné do hradu stálo 7,20 liber.

Další zajímavostí Stirlingu je např. kostel The Holy Rude z počátku 15. století, kde byl v roce 1567 ve věku 13 měsíců korunován Jakub VI., syn Marie Stuartovny (ta zde byla korunována také a to v roce 1542 - tehdy jí bylo pouhých 9 měsíců). Kousek od kostela je bývalé ponuré Viktoriánské vězení (Old Town Jail), které je dnes turistickou atrakcí.


Stirling - Church of Holy Rude   Stirling - hrad   Stirling - u hradeb hradu - v pozadí památník Williama Wallace   Stirling - ve středověké hradní kuchyni

Stirling - pomník Roberta Brucea   Stirling - děla u hradeb hradu   Stirling - u hradeb hradu - v pozadí památník Williama Wallace   Stirling - hrad, Velký sál (Great Hall) - na trůnu současná skotská královna...;-)

…starobylé a malebné městečko Stirling s hradem skotských králů; stojíte u starého kaňonu na výspě hradu, máte v rukou klíč ke skotským horám; což abychom se tam podívali? Před hradem běhá baletka s bodákem a v kostkovaném kiltu; deset kroků ke bráně, deset zpátky, pozor, paráda, k noze zbraň; baletka potřese sukénkou a tančí nazpátek. Na jihu bojiště Roberta Brucea, na severu modré hory; a dole na zelené louce se kroutí řeka Forth, tak jako se nekroutí žádná řeka na světě; i nakreslil jsem ji, aby každý viděl, že je to řeka krásná a potěšující.
Karel Čapek - Anglické listy (1924)
Řeka Forth, jak se kroutí ve Stirlingu...
Takto řeku Forth u Stirlingu nakreslil Karel Čapek


Loch Lomond Killin - kamenný most Další zastávkou bylo městečko CALLANDER, vstupní brána do národního parku The Trossachs - jezernaté krajiny s bohatstvím lesů, kterou proslavil Walter Scott ve své "Jezerní panně (Lady of the Lake)". V  Callanderu najdeme Rob Roy and Trossachs Visitor Centre, kde se můžete dozvědět vše o Robu Royi Mac Gregorovi, skotském Robinu Hoodovi (také o něm psal Walter Scott).

Vytrvalý déšť nás provázel i v malebném městěčku LUSS ležícím na břehu největší sladkovodní plochy ve Velké Británii - LOCH LOMOND. Jezero měří od severu k jihu asi 39 km, jeho povrch má 71 milionů m2, max. hloubka je 190 m a průměrná hloubka 37 m. Nachází se na něm asi 30 ostrovů a ostrůvků, které jsou v soukromém vlastnictví. Cestou do místa našeho ubytování - městečka Pitlochry - jsme se zastavili ještě v městečku KILLIN s půvabnou scenérií kamenného mostu s řekou a horami.


Killin   Loch Lomond   Killin   Killin


O ye'll tak' the high road and I'll tak' the low road,
An' I'll be in Scotland afore ye;
But me and my true love will never meet again
On the bonnie, bonnie banks O' Loch Lomond.

Banks O' Loch Lomond, skotská lidová píseň
Další noc jsme byli ubytováni v hostelu v PITLOCHRY, malebném to městečku. O něm ale až později.

Říjen 2004, © Aneris