8. DEN - HERMITAGE, DUNKELD, PERTH, SCONE PALACE (98 km)

Přírodní park Hermitage - fialový náprstník V sobotu jsme nejprve navštívili přírodní park HERMITAGE, založený v 18. století hrabětem z Athollu. Za vyjímečně slunečného počasí jsme se prošli lesem až ke starému kamennému mostu, z něhož byl krásný výhled na vodopád na řece Braan. O kousek výš se ozvěna proudící vody rozléhala v malém letohrádku postaveném také hrabětem z Athollu.

Přírodní park Hermitage   Přírodní park Hermitage   Přírodní park Hermitage

Dunkeld - katedrálaDunkeld - okolí katedrályDalším místem na trase byl DUNKELD - město na řece Tay, obklopené lesy a skalními útesy. Každé léto se zde konají festivaly umění. Hlavní turistickou zajímavostí je místní katedrála, která je překrásně položená na břehu řeky Tay při soutoku s řekou Braan. Katedrála je zasvěcena sv. Columbovi (jméno Columba znamená holubice). Podle legendy byly jeho ostatky převezeny z ostrova Iona a uloženy pod schody oltáře. Část katedrály se využívá jako kostel a zbytek už jsou jen trosky zdí. Největším překvapením pro nás bylo, že v této katedrále měli leták s její historií psaný i v češtině!


Perth - Scone Palace PERTH - někdejší hlavní město Skotska leží na břehu nejdelší skotské řeky Tay, díky níž se stal rušným obchodním přístavem. Za povstání jakobitů byl Perth velmi poškozen, takže se zachovalo jen velmi málo památek jeho slavné minulosti. Nejdůležitější pamětihodností je SCONE PALACE nedaleko Perthu. Prohlédli jsme si krásný zámek (vstupné 5,50 liber), částečně během sezóny otevřený pro veřejnost, jinak domov rodiny hraběte z Mansfieldu. Nejvíce nás zaujaly fotografie rodinných příslušníků a slavných návštěvníků zámku, ale jsou zde i zajímavé sbírky slonoviny, porcelánu, nábytku a hodin. Scone Palace býval sídlem královské rodiny a starověkým opatstvím, kde bylo korunováno 42 skotských králů na tzv. Kamenu osudu (Stone of Destiny - Stone of Scone). Kámen sem v 9. století přinesl Kenneth MacAlpin, v roce 1296 ho uloupil Eduard I. a teprve v roce 1996 se kámen vrátil do Skotska - nyní si jej můžeme prohlédnout na hradě v Edinburghu (ve Scone Palce je umístěn pouze jeho kopie). Také je zde Pinetum se 175 let starou borovicí.

So, thanks to all at once, and to each one, whom we invite to see us crown'd at Scone.

William Shakespeare - Macbeth

Říjen 2004, © Aneris